top of page

Hakkında

Turistler Kapadokya'ya varmadan çok önce, bu volkanik bölge pek çok eski uygarlığa ev sahipliği yapıyordu: Hititler, Persler, Romalılar, Araplar, Bizanslılar, Selçuklular, Osmanlılar ve şimdi Türkler. Her birinin hikâyeleri Kapadokya'nın muhteşem manzarasına oyulmuştur.
Bugün ziyaretçiler Kapadokya'nın tarihini merak ediyor. Antik alanların arkasındaki insanların hikâyesini bilmek için can atıyoruz. KapadokyaTarihi.com, tur rehberleri ve meraklı gezginler için Kapadokya'nın tarihi hikâyesini paylaşıyor. ‘Bu nedir?’ in ötesine geçerek, ‘Kim?’ ve ‘Neden?’ ve ‘Nasıl?’ sorularını soruyoruz. Kapadokya'nın ünlü kilisesinin, yerlerinin ve insanlarının anlamını ve önemini keşfedin.
Kapadokya ile ilgili en fazla bilgi ya erişilemeyen yayınlardaki akademik araştırmalar (1) ya da seyahat acentesi web sitelerindeki rastgele bilgiler (2). KapadokyaTarihi.com ikisinin tam ortasında. Popüler izleyiciler için doğru tarihi bilgileri paylaşıyoruz. Önemli içerikleri erişilebilir ve ilgi çekici hale getiriyoruz.
Öyleyse, Kapadokya'nın büyüleyici tarihine hoş geldiniz!

Benim hikâyem

 
Ben Jason Borges. Ailemle 2017 yılında Avanos'a taşındım. Kapadokya'nın büyüleyici tarihini paylaşmak için 2019'da KapadokyaTarihi.com'u başlattım. Bu web sitesi, yerel ve küresel bilginler ile beraber ortak çalışmaya dayalı bir projeye dönüşecektir.
Daha önceki yıllarda, Hristiyan teolojisi ve tarihi üzerine yüksek lisans yaptım. Sonra Kırgızistan'da iş geliştirme projeleri başlattım (June Cashmere şirketine bakınız) . Ve Amerika'da bir kültürel danışman olarak çalıştım (Navigating Cultures kitabıma göz atabilirsiniz).
​Şu anki ilgim Kapadokyalı Hıristiyanların teolojik inançlarını araştırmak. “Bu insanlar kendilerini ve çevrelerindeki dünyayı nasıl algıladılar?” diye soruyorum. Mağara kiliselerini ve manastırlarını yapan Hıristiyanlar hakkında hiç metnimiz yok. Bu yüzden de onların teolojilerini ayırt etmek için mimarlıklarına ve sanatlarına bel bağlıyoruz. Kapadokya Hristiyanlığı ana odağımdır, ancak Kapadokya'nın şaşırtıcı tarihinin tüm yönlerini keşfetmeyi seviyorum. 

Seyahat ipuçları

​Kapadokya'ya seyahat ediyorsanız, seyahatiniz için birkaç ipucu.
 
  • Kendine zaman verin. Kapadokya'da sonsuz sayıda tarihi ve kültürel alan vardır. Burada iki yıl yaşadıktan sonra bile, ziyaret edemediğim çok yer var. Bu sebeple eğer mümkünse, bölgenin tadını çıkarmak için birkaç gün planlayın. Bir alanı ziyaret ederken, geçmişini ve çevresini tam olarak keşfedebilmek için birkaç saat ayırın.
  • ​Seyahatinizi planlayın. Kapadokya'nın görülecek yerleri etrafa yayılmış haldedir, bu yüzden zamanınızı iyi planlayın. Popüler rehber kitapların yanı sıra, CaptivatingCappadocia.com web sitesi planlama için yararlı bilgilere sahiptir. Mağara kiliselerini ve yürüyüş vadilerini keşfetmek için Göreme başlangıç noktasıdır. Avanos, Ürgüp ve Mustafapaşa kasabaları de zevkli ve daha az turistik olan seçeneklerdendir.
  • Bir tur rehberi kiralayın. Türk tur rehberlerinin tümü profesyonelce eğitilmiştir. Günlük 300-400 TL ücret kesinlikle verdiğinize değecektir. Önden pazarlık yapabilirsiniz, ancak günün sonunda bahşiş vermeye can atıyor olacaksınız! KapadokyaTarihi.com, belirli bir tarih rehberi önermemektedir. Herhangi bir seyahat acentesinde veya otelde tur rehberi ayarlayabilirsiniz.

İletişim

about usch.jpg
Herhangi bir sorunuz veya öneriniz varsa, lütfen e-posta gönderin. Sizden haber almak isteriz.
Bölgede araştırma yapan bir tarihçiyseniz, buraya geldiğinizde mutlaka bana haber verin. Size çay ikram ederim!
bottom of page